Novinky

25 červenec 2016

Sedmnáctiletá závodnice Lokomotivy odjížděla na šampionát s hlavním cílem postoupit do finále. To se jí s přehledem povedlo. Trenér Miloš Havelka však svou svěřenkyni viděl jako jednu z adeptek na medaili. Aby ne. Na loňském dorosteneckém mistrovství světa v Cali vybojovala bronz a skvělou formu měla i před letošním juniorským šampionátem. Na začátku července si zlepšila osobák na 190 cm.

Na stadionu v Bydhošti se ve výškařském sektoru zahajovalo na 174 centimetrech, přes které se trutnovská atletka přenesla na první pokus. Na dalších dvou výškách (179, 183) sice musela vždy jednou opravovat, ale 186 dala Lada na první pokus, což ji katapultovalo do bojů o medaile. Tato výška se totiž pro závod ukázala jako zlomová, v soutěži po ní zůstala už jen čtveřice závodnic. V tu chvíli se Lada držela na třetím místě, protože Mexičanka Esquivelová zvládla 186 až na druhý pokus.

Ale byla to právě juniorka ze Střední Ameriky, která nakonec reprezentantku z Krkonoš zarmoutila. Zatímco největší favoritka Michaela Hrubá měla čistý zápis i po 189, ostatním třem dívkám laťka padala. Pejchalová z této trojice skákala jako poslední. Když přišly na řadu třetí pokusy, Mexičance se povedl malý zázrak a zachránila se. Tím odsunula Pejchalovou na čtvrté místo, protože Ukrajinka Levchenková byla na pokusy lepší než Lada.

Ukrajinka pak ani na třetí pokus 189 nepřekonala, a tak trutnovská reprezentantka před svým skokem věděla, že když 189 dá, získá medaili. Když neskočí, skončí bez medaile. Laťka se bohužel na stojanech neudržela.

Titul juniorské mistryně světa pro sebe získala Michaela Hrubá, která na druhý pokus zdolala 191 centimetrů, což se ukázalo nad síly mexické závodnice. Zlato z výškařského sektoru bylo pro Českou republiku jedinou medailí ze šampionátu.